Zdrowie zębów a pocałunki

Stomatologia a pocałunki

Pocałunki, tak popularna forma okazywania uczuć, z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej mogą się okazać całkiem niebezpieczne. 


Podczas namiętnego pocałunku z ust do ust przedostają się bowiem miliony bakterii, które mogą wywoływać różnorakie choroby.

Wędrujące bakterie i wirusy

Jak podaje Journal of Laboratory Physicians, w czasie dziesięciu sekund namiętnego pocałunku pomiędzy ustami przemieszcza się nawet 8 milionów bakterii oraz wiele wirusów. W efekcie zarazić się można licznymi chorobami, między innymi takimi jak próchnica, choroby przyzębia, a także różnymi chorobami wirusowymi, opryszczką, a nawet wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C czy choćby zwykłym przeziębieniem.


Czy w takim razie oznacza to, że powinniśmy unikać pocałunków, bo są zbyt niehigieniczne? Oczywiście, że nie! Oznacza to jedynie, że troska o zdrowie partnera powinna być dla nas kolejną motywacją, by zadbać o własne.


Zadbaj o zdrowie i całuj na zdrowie!

Chorobę taką jak np. próchnica można przecież skutecznie zwalczyć – a wystarczy w tym celu odwiedzić dentystę, który wyleczy chore zęby, a dodatkowo doradzi, w jaki sposób uniknąć powstania próchnicy w przyszłości.


Nie należy unikać pocałunków, gdyż mają one bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Wzmagają wydzielanie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia, dzięki którym poprawia się nasze samopoczucie, mamy więcej energii, jesteśmy bardziej zrelaksowani, rozluźnieni oraz zdrowsi. Pocałunki pozwalają też spalać niemało kalorii – nawet do 700 kcal na godzinę, czyli o połowę więcej niż intensywny trening. Regularne pocałunki mogą podobno wydłużać życie – i to nawet o pięć lat!


Pruszków i Wołomin – gabinety dentystyczne zapraszają na wizytę

Zachęcamy Was zatem do odwiedzenia naszego gabinetu dentystycznego w Pruszkowie lub Wołominie, gdzie specjaliści zadbają odpowiednio o zdrowie Waszych zębów i dziąseł. Dzięki temu Wasze pocałunki będą nie tylko przyjemne, ale i w stu procentach bezpieczne dla Was i Waszych partnerów. Zapraszamy!

Szybki kontakt