Zdrowe nawyki – zdrowe zęby

Porady od dentysty na temat właściwych nawyków

Zasady odpowiedniego dbania o zdrowie jamy ustnej są powszechnie znane – dlaczego więc zdecydowana większość z nas ma próchnicę lub cierpi na choroby dziąseł? 

Najwyraźniej o stosowaniu się do tych zasad zbyt często zapominamy. Warto więc pracować nad wyrobieniem odpowiednich nawyków – wtedy właściwa higiena i zachowania prozdrowotne będą dla nas tak naturalne, że nie będą od nas wymagały żadnego wysiłku. 

Jakie nawyki warto w sobie wyrobić?


Kluczowe nawyki dla zdrowych zębów

  • Mycie zębów po posiłku – lub kiedy nie ma takiej możliwości żucie gumy bez cukru, która oczyści zęby i przywróci jamie ustnej właściwe pH.

  • Mycie zębów rano i wieczorem – to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Bez niej nie może być mowy o zdrowych i mocnych zębach.

  • Używanie płynów do płukania oraz nici dentystycznej - wyrobienie tego nawyku może być trudne dla osób, które zwykle ograniczały higienę jamy ustnej do szczoteczki i pasty. Warto jednak nad nim popracować, bo to może znacznie wpłynąć na poprawę kondycji zębów.

  • Unikanie słodyczy i słodzonych napojów – to cukier jest podstawową pożywką bakterii próchnicowych. Im mniej będzie go w diecie, tym zdrowsze będą zęby.

  • Regularne przeglądy u dentysty – przynajmniej raz na 6 miesięcy powinno się odwiedzać stomatologa. Warto zapisać sobie w kalendarzu przybliżony termin najbliższej wizyty, ustawić przypomnienie w telefonie lub w inny sposób sprawić, że ten plan znajdzie swoje stałe miejsce w świadomości.


Te zasady wydają się banalnie proste, ale wciąż wiele osób nie potrafi się do nich stosować. Eksperci twierdzą, że wyrobienie nawyku trwa około trzech tygodni. Jeśli przez trzy tygodnie podejmiemy wyzwanie i będziemy się stosować do powyższych reguł, zachowania te staną się dla nas oczywiste i nie będziemy musieli skupiać na nich myśli – zęby będą się myły i nitkowały „same”, guma do żucia będzie automatycznie trafiała do ust po każdej przekąsce, a zwyczaj picia coli niezauważalnie zniknie. Chyba warto spróbować, prawda?


Pruszków, Wołomin – więcej cennych porad w gabinecie dentystycznym


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby, aby na długo pozostały zdrowe, nie bój się pytać swojego dentysty, który może Ci udzielić cennych wskazówek i wzbudzić większą motywację do zmian. Zapraszamy do odwiedzin w naszych gabinetach w Pruszkowie oraz w Wołominie!

Szybki kontakt