Bez kategorii

Zapobieganie próchnicy

Stomatolog Pruszków przypomina, że zapobieganie próchnicy dotyczy przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych, zmiany szkodliwego środowiska jamy ustnej, by zmniejszyć ilość kwasów oraz zwiększenia odporności powierzchni szkliwa na rozpuszczenie.

Niestety są to warunki trudne do zrealizowania. Przede wszystkim nie jest możliwe wyeliminowanie dwóch najważniejszych czynników, jakimi są cukry i bakterie w jamie ustnej. Dlatego też zęby stale narażone są na działanie szkodliwych czynników. Stomatolog Wołomin poleca zastosowanie profilaktyki małych kroków, która polega na jednoczesnym korzystaniu ze wszystkich dostępnych sposobów.

Zapobieganie próchnicy można podzielić na zbiorowe i indywidualne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to polega ono na stosowaniu związków fluoru w wodzie do picia czy w innych produktach, na przykład w soli czy mleku. Profilaktykę grupową można stosować w przedszkolach i szkołach. Odbywać się tam może szczotkowanie zębów z użyciem żelu fluorkowego. Należy pamiętać o tym, że taki zabieg musi być nadzorowany przez opiekunów. Jeśli chodzi o zapobieganie próchnicy indywidualne, to jest to właściwa higiena uzębienia, odpowiednia dieta i korzystanie z produktów fluorkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *