Ząbki najmłodszych – jak o nie dbać?

Dentysta radzi, jak dbać o dziecięcy uśmiech

Każdy rodzic powinien być świadomy tego, że o zęby dziecka należy dbać już od momentu, gdy zaczynają się wyżynać. Niektórzy nawet wcześniej przygotowują do tych zabiegów higienicznych siebie i swoją pociechę – wykonując delikatne masaże dziąseł dziecka, zanim jeszcze zacznie się ząbkowanie. 


Wraz z pierwszymi mleczakami pojawia się także ryzyko próchnicy – a żeby jej zapobiec, należy zastosować odpowiednie zabiegi higieniczne. Próchnica na zębach mlecznych nie tylko może spowodować ich zbyt szybkie wypadanie oraz przenieść się w późniejszym czasie na zęby stałe, ale także szkodzić ogólnemu zdrowiu dziecka.


Jak dbać o zęby dziecka?


Początkowo do mycia zębów można używać specjalnej szczoteczki – można ją nałożyć na palec wskazujący, dzięki czemu cały zabieg jest dużo prostszy, zwłaszcza jeśli dziecko jest niespokojne. W późniejszym czasie można z powodzeniem używać szczoteczki z rączką.


W kolejnych latach ważne jest, by już od momentu, gdy dziecko samo może trzymać i używać szczoteczki, umożliwić mu samodzielne mycie zębów. Oczywiście można mu w tym pomagać, dbając o to, by cała powierzchnia zębów była oczyszczona. Warto pokazać dziecku, wspólnie stojąc przed lustrem, jakie ruchy wykonywać. Dlaczego jest to takie istotne? Głównie ze względu na wyrabianie się nawyków – to one pozwolą dziecku w przyszłości właściwie dbać o zęby. Jeśli nawyki będą błędne, trudniej będzie ich oduczyć malucha. Ponadto codzienny rytuał mycia zębów sprawi, że zabieg ten stanie się dla niego oczywisty – dlatego warto pilnować regularności tych zabiegów higienicznych.


Wizyta u dentysty – im wcześniej, tym lepiej!


Wczesne wizyty dziecka u dentysty są jak najbardziej wskazane. Pomagają dziecku oswoić się z gabinetem dentystycznym i wyeliminować ryzyko, że w przyszłości będzie się go bało. Jeśli jest on właściwie przygotowany do przyjmowania najmłodszych pacjentów, skojarzenia z nim związane z pewnością będą pozytywne, a dzięki temu w kolejnych latach dziecko chętnie będzie odwiedzało dentystę i dbało o zdrowie swoich zębów.

Szybki kontakt