Szczoteczki elektryczne – to musisz o nich wiedzieć

W ostatnim artykule wspominaliśmy o szczoteczkach do zębów – o tym jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać tę odpowiednia dla siebie. W niniejszym materiale skupimy się na szczoteczkach elektrycznych. Lektura niniejszego materiału ubogaci Cię o wiedzę na temat rodzajów szczoteczek. Doradzimy również jakimi kryteriami kierować się przy zakupie szczoteczki dla siebie.


Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Wśród szczoteczek elektrycznych wyróżnić można:


1. Szczoteczki obrotowe

2. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne

3. Szczoteczki soniczne

4. Szczoteczki ultradźwiękowe.


Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne zwane są inaczej rotacyjnymi, w związku z ruchami jakie wykonuje okrągła główka szczoteczki – poziomo raz w jedną stronę, raz w drugą. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne dodatkowo wykonują ruch pulsacyjny, co przejawia się w większym nacisku na zęby. W przypadku szczoteczek sonicznych do czynienia mamy z główkami podłużnymi oraz z ruchami w pionie – do góry i do dołu. Jeśli chodzi o szczoteczki ultradźwiękowe to póki co nowość na rynku, a ich fenomen polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do niszczenia bakterii i skutecznego czyszczenia kieszonek przydziąsłowych.


Jaką szczoteczkę wybrać?

Jeśli zależy nam na wyborze idealnej dla siebie szczoteczki elektrycznej, korzystne może być skonsultowanie się w tej sprawie z dentystą. Jeśli jednak decyzję podejmować będziemy sami, to pośród kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie znajdują się:

1. Rozmiar szczoteczki (dla dziecka powinna mierzyć od 7,5 do 15 mm, dla dorosłych do 30 mm)

2. Częstotliwość ruchów (im większa częstotliwość, tym skuteczniejsze działanie).

3. Twardość włosia (tu najbardziej wyczulone powinny być osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów/dziąseł – te powinny decydować się na szczoteczki z miękkim włosiem).

Szybki kontakt