Szczoteczka elektryczna – czy na pewno bezpieczna?

Szczoteczki do zębów - porady stomatologa - Pruszków i Wołomin

Wiele osób decyduje się na zakup szczoteczki elektrycznej uważając, że z jej użyciem mycie zębów jest prostsze i dokładniejsze. 


Takie rozwiązanie jest też często polecane przez dentystów. Warto jednak wiedzieć, że aby narzędzie to było skuteczne i bezpieczne, należy go używać w odpowiedni sposób. Inaczej bowiem możemy poważnie zaszkodzić zdrowiu swoich zębów.


Jak używać szczoteczki elektrycznej?


Specjaliści podkreślają, że podstawową zasadą jest odpowiedni nacisk włókien na zęby. Wiele osób używa szczoteczki elektrycznej dokładnie w ten sam sposób co zwykłej – przyciskając ją mocno do zębów. Jest to jednak błąd, włókna takiej szczoteczki bowiem powinny jedynie delikatnie dotykać powierzchni zębów. Zbyt silne tarcie może spowodować nadmierne ścieranie się szkliwa, a w konsekwencji obniżyć naturalną ochronę zębów przed uszkodzeniami i bakteriami. Ponadto szczoteczka może w ten sposób podrażniać dziąsła i prowadzić do krwawienia i powstawania stanów zapalnych. Korzystając z tej szczoteczki powinniśmy też raczej unikać past do zębów o wysokim wskaźniku ścieralności (np. past silnie wybielających).


Szczoteczka elektryczna czy tradycyjna?


Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ każdy z tych przyrządów właściwie spełnia swoją rolę. Warunkiem jest jednak, by używać ich we wskazany sposób. Nie należy swoich przyzwyczajeń dotyczących szczoteczki tradycyjnej kontynuować po jej zmianie na elektryczną – i odwrotnie. Dlatego też decydując się na zakup nowego rodzaju szczoteczki, warto zasięgnąć porady stomatologa i zapoznać się dokładniej z tym, jak używać jej, by szczotkowanie było skuteczne i bezpieczne.


Masz pytania? Zapytaj dentystę! Pruszków i Wołomin zapraszają


W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących higieny jamy ustnej oraz zdrowia zębów w ogóle, zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych gabinetów w Wołominie lub Pruszkowie. Nasi dentyści chętnie doradzą i wytłumaczą wszystkie kwestie, co do których pacjenci mogą mieć wątpliwości. Serdecznie zapraszamy!

Szybki kontakt