Szczoteczka do zębów – wybierz ją dobrze!

Czyszczenie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. O technikach skutecznego szczotkowania już pisaliśmy na naszej stronie, dziś opowiemy jakiej szczoteczki w tym celu używać. Jakie rodzaje mamy do wyboru? Jak wybrać tę właściwą? O tym przeczytasz poniżej.


Jakie mamy rodzaje szczoteczek do zębów?


Na sklepowych półkach dostępne są szczoteczki różniące się między sobą między innymi stopniem twardości włosa, a wśród nich mamy:

- szczoteczki miękkie,

- szczoteczki średnie,

- szczoteczki twarde.


Szczoteczki miękkie przeznaczone są dla osób, które mają wrażliwe zęby i dziąsła. Z tych szczoteczek korzystać powinny również te osoby, które w czasie mycia zębów krwawią. Szczoteczki twarde są idealne dla osób o zdrowych i silnych zębach oraz dziąsłach – twarda szczoteczka pomaga chronić zęby przed osadem i kamieniem nazębnym. Szczoteczki średnie stanowią kompromis między miękkim a twardym rozwiązaniem. Do wyboru mamy też szczoteczki zwykłe lub elektryczne. Nie jest jednak faktem, że szczoteczki elektryczne zawsze są lepszym rozwiązaniem niż szczoteczki zwykłe. Przy zachowaniu zasad prawidłowego szczotkowania zębów, o których pisaliśmy, szczoteczki zwykłe są równie skuteczne co elektryczne.


Jaką szczoteczkę wybrać?

Nie ma szczoteczki idealnej. Powinna ona być dobierana indywidualnie. Warto jednak pamiętać, że to nie rodzaj szczoteczki jest najważniejszy, ale systematyczne jej używanie zgodnie z zalecanymi zasadami. Nie zapominajmy również o odpowiedniej higienie szczoteczki – przed pierwszym użyciem warto ją sparzyć wrzątkiem, by usunąć bakterie i zanieczyszczenia. Zabieg ten zalecamy powtarzać co jakiś czas, a po trzech miesiącach najlepiej wymienić szczoteczkę na nową.

Szybki kontakt