Skaling, czyli jak pozbyć się kamienia nazębnego

Kamień nazębny to problem, który dotyka wiele osób. Czasem nie wystarczy skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej, by się przed nim uchronić. Wówczas swoje kroki skierować powinniśmy do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta przeprowadzi zabieg skalingu. Na czym polega i jakie płyną z niego korzyści? O tym poniżej.


Jak usunąć kamień nazębny? Rodzaje skalingu

W gabinetach stomatologicznych skaling przeprowadza się w dwóch sytuacjach: kiedy kamień nazębny dotknął powierzchni korony zęba (skaling naddziąsłowy), kiedy kamień nazębny pojawił się pod powierzchnią dziąsła (skaling poddziąsłowy). Dentysta, by rozwiązać wyżej wymienione problemy sięgnąć może po następujące metody: 

- tradycyjne (z wykorzystaniem narzędzi takich jak sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki),

- mechaniczne (używa się tu wierteł-frezów),

- ultradźwiękowe (kamień usuwany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego),

- dźwiękowe (z wykorzystaniem fal dźwiękowych 6-8 kHz),

- laserowe (głównym narzędziem walki z kamieniem nazębnym jest skaler laserowy),

- chemiczne (kamień nazębny rozpuszczany jest w nadtlenku wodoru rozpuszczonym w wodzie).


Dlaczego skaling?

Skaling jest bezbolesnym zabiegiem, który skutecznie usuwa powstały kamień nazębny. Jest on stosunkowo prosty i szybki – przeprowadzić można go w zaledwie pół godziny. Warto przeprowadzać go regularnie ok. 2 razy do roku), chyba, ze stomatolog zaleci inną częstotliwość. A na skorzystanie z zabiegu jakim jest skaling zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie.

Szybki kontakt