Aktualności

Skąd się biorą stłoczenia zębów?

Stłoczenie zębów zaliczane jest do jednej z najczęstszych wad zgryzu. Podstawowy powód dotyczący ów problemu, wywołany jest zmniejszeniem się długości łuku zębowego. Jako że, jest to zjawisko ewolucyjne, dotyka ono całej populacji. W takich sytuacjach należy regularnie odwiedzać stomatologa, który na pewno zaleci zabieg związany z założeniem aparatu ortodontycznego.

Jakie mamy rodzaje stłoczeń zębów?

Wadę tę można scharakteryzować w zależności od okresu, w jakim powstała. Wyróżniamy klika rodzai tej przypadłości, do których należą:

  • stłoczenia zębów pierwotne – pierwszorzędne – związane są z podłożem genetycznym i powstają poprzez dysproporcję pomiędzy wielkością zębów, a podstawą kostną. Do takiej sytuacji może dojść na przykładzie, w którym to dziecko odziedzicza po jednym z rodziców małą szczękę, a po drugim duże zęby. Takie stłoczenie może również wystąpić w przypadku zmniejszonej wielkości wyrostka zębodołowego, oraz fragmentu zębodołowej żuchwy;
  •  
  • stłoczenia zębów wtórne – drugorzędowe – dochodzi do nich, kiedy swój udział w tym wszystkim mają czynniki środowiskowe, np. przedwczesna utrata zębów trzonowych mlecznych, bądź zbyt wczesne usunięcie zęba trzonowego, bądź kła;
  •  
  • stłoczenia zębowe późne – trzeciorzędowe – pojawiają się dopiero od 17 do 20 roku życia i występują na obszarze dolnego łuku zębowego. Na początku uważano, że powodem tego są zęby mądrości, jednak kiedy zauważono, że pacjenci, którzy nie mają jeszcze ósemek cierpią na podobny problem, odkryto, iż główną przyczyną jest wzrost żuchwy, który pokrywał się z czasem powstawania zębów mądrości. Jednak mimo wszystko… Zjawisko to, nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione.

Polecamy nasze gabinety w Pruszkowie i Wołminie – perfekcyjne zabiegi stomatologiczne od zaraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *