Przyszłość wypełnień stomatologicznych

Metody leczenia próchnicy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wspólnymi siłami opracowali nowy rodzaj syntetycznego biomateriału, który ma w przyszłości zastąpić dotychczasowe substancje wykorzystywane do tworzenia plomb stomatologicznych. Czym się różni od dotychczas stosowanych materiałów i jakie przyniesie korzyści pacjentom?


Pracownicy dwóch uniwersytetów, University of Nottingham i Harvard University, wspólnie opracowali bioaktywny materiał, który ma za zadanie nie tylko wypełniać ubytki, ale także leczyć naruszone tkanki. Pobudza on komórki macierzyste do aktywnej odnowy, dzięki czemu regeneruje się miazga oraz zębina. Materiał ten w żaden sposób nie szkodzi tkankom miazgi, dlatego może być w nimi w bezpośrednim kontakcie.


W jaki sposób wpłynie to na pacjentów? Przede wszystkim ułatwi i przyspieszy leczenie i w wielu przypadkach pozwoli dentystom unikać uciążliwego leczenia kanałowego.


Biomateriał przyszłości?


Wynalazek ten został już doceniony przez środowisko stomatologiczne. Przyznano mu między innymi nagrodę w konkursie Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies. Już wkrótce substancja ta zostanie wykorzystana na większą skalę, a być może na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat trafi do powszechnego użycia i całkowicie zastąpi dotychczasowe materiały do wypełnień.


Pruszków i Wołomin - stomatologia zachowawcza na najwyższym poziomie


Jesteśmy oczywiście dumni z powyższych dokonań naukowych, jednakże naszym pacjentom życzymy, by nie musieli z nich korzystać. Zachęcamy zatem do regularnego odwiedzenia naszych gabinetów w Pruszkowie i Wołominie oraz namawiamy do konsekwentnego i świadomego dbania o zdrowie jamy ustnej, dzięki czemu ani stosowanie wypełnień starej czy nowej generacji, ani wypróbowywanie nowych metod leczenia nie będzie w ich przypadku konieczne! Zapraszamy serdecznie!

Szybki kontakt