Problemy z zębami podczas ciąży

W organizmie kobiety ciężarnej zachodzą gigantyczne zmiany, które nie omijają sfery jamy ustnej. W ich wyniku, kobiety w stanie błogosławionym mogą uskarżać się na nadwrażliwość dziąseł i zębów. Problemy z zębami wynikać mogą również z zaniedbań w higienie, które czym prędzej należy naprawić – inaczej ucierpi na tym rozwój dziecka. 


Kobieta powinna zadbać o zdrowie swoich zębów jeszcze przed zajściem w ciążę. To zapobiegnie rozwojowi niekorzystnych dla dziecka chorób zębów w czasie ciąży. Jeśli jednak tego nie uczyniła, powinna udać się do stomatologa jak najszybciej po tym, kiedy dowiedziała się, że będzie mamą. Dentysta dobierze wówczas metody leczenia adekwatne do stanu pacjentki. Z pewnością zrezygnuje z kierowania jej na prześwietlenia RTG, a przeprowadzi czyszczenie zębów z kamienia, a w przypadku pojawienia się innych problemów – usunie je w bezpieczny dla ciężarnej sposób.


Co dzieje się z zębami kobiety w ciąży? Wskutek zmian hormonalnych, dziąsła puchną i mogą częściej krwawić. Ponadto zęby stają się mniej odporne na działanie płytki nazębnej oraz bakterii, a wymioty, które towarzyszą początkom ciąży, przyczyniają się do powstania próchnicy. Nie bez znaczenia są też nietypowe upodobania kulinarne ciężarnych i apetyt na potrawy słodkie i kwaśne – szkodliwe dla zębów.


Nawet najmniejsze problemy z uzębieniem mogą skutkować przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową dziecka lub innymi problemami w jego rozwoju. Dlatego tak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej w czasie ciąży oraz regularne wizyty u dentysty w tym okresie.

Szybki kontakt