Połowa polaków po 40. ma protezy zębów

Higiena to podstawa dbania o zdrowie zębów

Problemy Polaków z higieną


Te dane mogą być nieco szokujące – ale tylko dla osób, które dbają o zęby i wiedzą doskonale, co robić, by ich zdrowie utrzymać jak najdłużej. Jednakże nie wszyscy stosują się do tych złotych zasad. Jak wskazują statystyki, około 1/5 Polaków myje zęby tylko raz dziennie, a niemal 10% nie myje ich wcale. 

Poza nieprawidłową higieną (lub jej całkowitym brakiem), problemem jest też brak regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, które są przecież zalecane dwa razy do roku. Zęby wielu osób są zatem niszczone przez próchnicę całymi latami aż do momentu, gdy nie da się ich uratować, a rozwiązaniem jest ich usunięcie i zastąpienie protezami. Część osób decyduje się także na wstawienie implantów, jednak jest to rozwiązanie bardziej kosztowne, a w związku z tym mniej popularne.


Czy to się zmieni?


Czy problem ten nadal będzie istniał w przyszłości? Miejmy nadzieję, że nie. W celu uświadamiania społeczeństwa o tym, jak ważne jest dbanie o jamę ustną i jak wiele różnych chorób może powodować próchnica, organizowane są liczne kampanie i akcje informacyjne. Powrót projektu wprowadzenia gabinetów dentystycznych do szkół także może pozytywnie wpłynąć na edukację zdrowotną najmłodszego pokolenia, które nauczy się prawidłowych nawyków higienicznych i przyzwyczai się do regularnych wizyt u stomatologa.


Porozmawiaj o higienie – stomatolog zaprasza na wizytę!


Żadna proteza lub implant nie zastąpi naturalnych, zdrowych zębów, dlatego też dbaj o nie najlepiej, jak to możliwe. Podczas wizyty w jednym z naszych gabinetów – w Wołominie lub Pruszkowie – możesz zdobyć wszystkie niezbędne informacje dotyczące dbania o jamę ustną – zarówno codziennej higieny, jak i innych zaleceń, które pozwolą Ci utrzymać zdrowie zębów. Zapraszamy!

Szybki kontakt