Polacy unikają wizyt u stomatologa – dlaczego?

Dentysta - warto go regularnie odwiedzać

Polska znajduje się na samym końcu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem częstotliwości wizyt u stomatologa. Choć odwiedzanie dentysty, regularne przeglądy i leczenie są niezbędne do zachowania zdrowia zębów, Polacy decydują się na wizytę kontrolną zdecydowanie zbyt rzadko. W dużej mierze właśnie dlatego statystyki dotyczące zdrowia zębów są tak niekorzystne. Ponad 90% Polaków ma próchnicę, połowa osób po 40. roku życia nosi protezy, a nawet 4% osób pomiędzy 35. a 44. rokiem życia nie ma już swoich zębów.


Z czego wynika niechęć do dentysty? Jako główne powody podaje się:

  • strach przed bólem związanym z leczeniem, który często jest efektem dawnych doświadczeń (obecne metody leczenia nie są już bolesne tak jak było to kilkadziesiąt lat temu),

  • niekorzystne skojarzenia zarówno z gabinetem, jak i z samym zawodem dentysty,

  • niewystarczająca świadomość i wiedza na temat tego, jak należy dbać o zęby – nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bez odpowiedniej opieki dentystycznej oraz właściwej higieny grozi im przedwczesna utrata zębów,

  • zły stan publicznej opieki stomatologicznej – NFZ przekazuje bardzo niewielką część swojego budżetu na opiekę stomatologiczną, w związku z czym Polacy muszą leczyć się prywatnie i sami opłacać zabiegi.


Pruszków, Wołomin – przyjazny gabinet dentystyczny zaprasza


Miejmy jednak nadzieję, że kampanie informacyjne oraz zmiany na rynku stomatologicznym już wkrótce odmienią te statystyki, a Polacy zaczną regularnie odwiedzać stomatologów. W naszych gabinetach w Pruszkowie i Wołominie dokładamy wszelkich starań, aby wizyty przebiegały w miłej atmosferze, leczenie było bezbolesne, a dostęp do informacji i porad oczywisty i równy dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

Szybki kontakt