Plomba z misją specjalną

dentysta Pruszków WołominW ostatnim artykule pisaliśmy na temat różnych rodzajów plomb, które wykorzystywane są w gabinetach stomatologicznych. Amerykańcy naukowcy dokonali ostatnio odkrycia, które może niebawem wyprzeć dotychczas stosowane rozwiązania. O co chodzi? Czytaj dalej.


Bioaktywne szkło kontra bakterie

Naukowcy na Uniwersytecie Stanowym Oregon nie próżnują w laboratorium. Wnikliwe badania zaprowadziły ich do bardzo ważnego odkrycia jakim jest bioaktywne szkło, które może być wykorzystywane w stomatologii jako rodzaj wypełnienia. W czym tkwi jego fenomen? Właściwości bioaktywnego szkła wskazują na jego silne działanie antybakteryjne. Co to oznacza? Plomba z tego materiału będzie zdolna dostarczyć minerały, które pacjent traci w wyniku próchnicy, opóźni też znacznie pojawienie się wtórnej próchnicy (pojawiającej się na styku starej plomby i zęba).


Czym nowa plomba różni się od starych?

Zakładając, że człowiek przeżuwa ok. 600 tysięcy razy rocznie, plomby kompozytowe wytrzymają maksymalnie 6 lat. Plomby z bioaktywnego szkła są zdecydowanie bardziej trwałe. Dodatkowo badania wykazały, że zęby z takimi wypełnieniami są bardziej zabezpieczone przed wnikaniem bakterii, co jest zasługą uwalnianym jonon wapnia i fosforanowych. Wciąż trwają badania, które miałyby potwierdzić cudowne właściwości nowych plomb i umożliwić ich wprowadzenie na rynek, a póki co... tradycyjne, lecz niezwykle skuteczne wypełnienia ubytków z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów możliwe są w naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie. Zapraszamy!

Szybki kontakt