Okiem dentysty: czy kolczyk w języku to problem?

Zabiegi dentystyczne

Obecność kolczyków w jamie ustnej – a więc w języku, wargach czy policzkach – może być niekiedy nieco kłopotliwe – zarówno dla samego ich właściciela, który decydując się na piercing, w pewnym stopniu naraża swoje zdrowie, ale także dla stomatologa, który musi zachować więcej ostrożności podczas jakichkolwiek zabiegów. Na szczęście większość stomatologów nie postrzega kolczyków jako problem – zaleca natomiast specjalną higienę osobom, które się na nie decydują.


Kolczyki w obrębie jamy ustnej zakłócają w pewnym stopniu codzienne czynności takie jak mówienie, przełykanie czy żucie pokarmów. Osoby przyzwyczajone do ich obecności po pewnym czasie nie zauważają już różnicy. Często jednak nie wiedzą o tym, że kolczyki mogą szkodliwie wpływać na kondycję zębów. Piercing jest częstą przyczyną uszkodzeń i skruszeń zębów – zwłaszcza w przypadku osób, które mają nawyk "bawienia się" kolczykiem (stukania nim o zęby, manipulowania nim itd.). Kolczyki mogą także trwale uszkadzać szkliwo, obniżając ochronę zębów i narażając właściciela na większe ryzyko powstania próchnicy.


Inną ryzykowną kwestią jest sam moment przekłucia. Rany w obrębie jamy ustnej goją się dość długo i dłużej są bolesne (lub po prostu odczuwalne). Jeśli zabieg przekłuwania nie zostanie wykonany prawidłowo, może wdać się niebezpieczna infekcja, która może w konsekwencji zakazić cały organizm.


Nie znaczy to jednak, że kolczyków definitywnie nie można nosić w jamie ustnej. Należy jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa:

  • wybrać osobę, która przeprowadzi zabieg prawidłowo i przy użyciu odpowiednich sprzętów;

  • odpowiednio dbać o jamę ustną, zwłaszcza bezpośrednio po przekłuciu, by uniknąć zakażenia;

  • unikać "zabawy" kolczykiem i starać się nie uderzać nim o zęby;

  • decyzję o piercingu podjąć odpowiedzialnie i ze świadomością wszystkich konsekwencji, a nie pod wpływem chwili;

  • regularnie odwiedzać stomatologa, który będzie miał szansę na bieżąco monitorować stan zębów i reagować na czas na wszystkie nieprawidłowości.


Pruszków i Wołomin – zapisz się do dentysty!


Niezależnie od tego, czy Twoją jamę ustną zdobią kolczyki, czy też nie – zachęcamy serdecznie do odwiedzin w jednym z naszych gabinetów. Skontaktuj się z nami w Pruszkowie lub w Wołominie – zarezerwuj wizytę, odwiedź nas i zadbaj właściwie o swoje zdrowie. Do zobaczenia!

Szybki kontakt