O dziecięcych uśmiechach w Polsce

Mycie zębów przed snem

W związku z wczorajszym Dniem Dziecka postanowiliśmy przedstawić wyniki raportu na temat stanu uzębienia dzieci między 6. a 12. rokiem życia. 

Powstał on na podstawie badań przeprowadzanych w latach 2013-2015 w ramach programu „Chroń dziecięce uśmiechy”. 

Z wyników można wyciągnąć wiele cennych wniosków oraz podjąć działania mające na celu polepszenie stanu zdrowia dziecięcych zębów.


Uśmiechy z próchnicą

Jednym z najbardziej niepokojących faktów jest odsetek dzieci, które mają próchnicę – wynosi on aż 76%, a każde dziecko ma średnio trzy zęby zarażone próchnicą. Aż 38% dzieci ma próchnicę na czterech lub więcej zębach. W największym stopniu zarażone są zęby mleczne.


Wizyty u dentysty

Jeśli chodzi o wizyty u dentysty, tu statystyki też nie są optymistyczne. Co prawda zdecydowana większość dzieci, bo 87%, odwiedza stomatologa przynajmniej raz w roku, pamiętajmy jednak, że zaleca się jedną wizytę na 6 miesięcy, więc ta częstotliwość jest zdecydowanie zbyt mała. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że aż 13% dzieci wcale nie odwiedza gabinetów stomatologicznych.


Higiena jamy ustnej

A co z higieną jamy ustnej? Z badań wynika, że przynajmniej dwa razy dziennie zęby myje 3/4 dzieci, z czym w przypadku najmłodszych dzieci w tej grupie wiekowej (6-latków) aż 30% dzieci myje zęby tylko raz dziennie. Dzieci deklarują, że myją zęby średnio dwie minuty, choć należy podejrzewać, że dane te są nieco zawyżone (dzieci nie znają dokładnego czasu mycia zębów, wiedzą jednak, ile szczotkowanie powinno trwać). Ponadto niemal połowa dzieci (49%) używa dodatkowych środków do higieny jamy ustnej, jednak najczęściej wśród nich wymieniana jest guma do żucia. 24% dzieci korzysta z płynu do płukania ust, a 9% regularnie używa nici dentystycznej.


Należy jednak spodziewać się, że wyniki te są raczej zawyżone, gdyż badanie było przeprowadzone na podstawie ankiet, a łatwo domyślić się, że dzieci chcą wypaść jak najlepiej w tych badaniach.


Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie tych danych? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że dzieci powinny regularnie odwiedzać dentystę – przynajmniej raz na 6 miesięcy, zwłaszcza biorąc pod uwagę odsetek dzieci z chorymi zębami. Warto też, aby rodzice bardziej pilnowali tego, by dzieci myły zęby przynajmniej dwa razy dziennie, co w dużym stopniu może ograniczyć rozwijanie się próchnicy.


Wołomin i Pruszków – stomatolog zaprasza

Zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych gabinetów, gdzie stomatolog jest w stanie udzielić wszelkich porad temat tego, jak dzieci powinny dbać o zdrowie swoich zębów. Zapraszamy!

Szybki kontakt