Mleko ochroni przed próchnicą?

Picie mleka a zdrowie zębów

Wpływ mleka na nasze zdrowie bada bardzo wielu naukowców. Udowodniono mu między innymi pozytywne działanie na rzecz naszych zębów i kości, które wynika z wysokiej zawartości wapnia. Zgodnie z badaniami naukowców, mleko ma też właściwości antyrakowe, dlatego wielu lekarzy oraz dentystów poleca wprowadzić je na stałe do naszej diety. Pojawiły się jednak zupełnie inne wnioski na jego temat, tym razem związane z próchnicą.


Mleczna walka z próchnicą


Dr Christine Wu z Chicago College of Dentistry postanowiła sprawdzić działanie mleka pod nowym kątem – a mianowicie jego wpływ na działanie bakterii próchnicowych. Udało jej się udowodnić, że mleko i produkty mleczne obniżają ilość kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe znajdujące się w naszej jamie ustnej. Ich mniejsza aktywność to mniejsze ryzyko powstania próchnicy. Mleko zatem podwójnie pomaga nam dbać o zdrowe zęby.


Mleko po przekąskach


Jak można wykorzystać tę jego właściwość? Dr Wu poleca picie mleka pomiędzy posiłkami. Zwraca uwagę, że warto wypić je po słodkiej przekąsce, dzięki czemu bakterie w mniejszym stopniu zareagują na dostarczone im właśnie cukry (to nimi właśnie się żywią, dlatego niestety dieta bogata w cukier sprzyja psuciu się zębów). Warto tę metodę stosować w przypadku dzieci, które uwielbiają słodycze i często po nie sięgają, a przy tym powinny pić mleko dla wzmocnienia dopiero rozwijających się u nich kości.


Wizyty u dentysty i higiena to podstawa!


Nie znaczy to oczywiście, że mleko może zastąpić regularne szczotkowanie zębów oraz wizyty u stomatologa. Są one bowiem podstawą właściwego dbania o jamę ustną. Może być natomiast smacznym i zdrowym pomocnikiem w walce z próchnicą.


Po więcej porad na temat dbania o zdrowie zębów można zgłosić się do specjalistów pracujących w naszych gabinetach w Pruszkowie i Wołominie. Zarezerwuj wizytę już dziś i odwiedź nas koniecznie – zapraszamy!

Szybki kontakt