Kiedy wymienić plombę?

dentysta Pruszków WołominPisaliśmy już o tym jakie plomby wykorzystywane są w gabinetach stomatologicznych. Teoretycznie plomba założona może być raz na zawsze, w praktyce – często wymaga wymiany. W jakich sytuacjach? O tym piszemy poniżej.


Gdy plomba wypada.

Pierwszą sytuacją, w której konieczne jest wstawienie nowej plomby to sytuacja kiedy stara wypada. Dzieje się tak z wielu względów: materiał, z którego zbudowana jest plomba z czasem się kruszy, więc wystarczy ugryzienie czegoś twardego by pękła lub wypadła. W takiej sytuacji bezzwłocznie należy udać się do dentysty, który wykona nowe wypełnienie.


Gdy pojawia się próchnica wtórna.

Kiedy mamy do czynienia z próchnicą wtórną nie ma co zwlekać – im szybciej wymienimy plombę, tym mniejsze zagrożenie zniszczeniami w zębie i ich nadwrażliwością.


Gdy stara plomba się zużyje.

Kiedy wypełnienie zaczyna tracić szczelność, ściera się i kruszy – to znak, że czas na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Plomby mają różną wytrzymałość. Amalgamatowe potrafią wytrzymać od 10 do 15 lat, kompozytowe: od 7 do 10. Częstotliwość wymiany plomby często jest jednak kwestią indywidualną: u jednych zużywają się prędzej, u innych wolniej.


Gdy zęby stają się nadwrażliwe...

Kiedy Twoje zęby stają się nagle bardzo wrażliwe na temperaturę lub smak potraw, to również świadczyć może o konieczności wymiany plomby. Podobnie rzecz się ma z bólem towarzyszącym nadgryzaniu.


Gdy chcesz, by Twoje zęby wyglądały ładniej.

Amalgamatowe plomby refundowane przez NFZ nie należą do najbardziej estetycznych – chodzi głównie o to, że ich kolor znacząco różni się kolorystycznie od naturalnego odcienia zębów. Stąd też w pewnym momencie możesz chcieć je wymienić np. na plomby kompozytowe.


W każdym z ww. przypadków zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie.

Szybki kontakt