Bez kategorii

Kamień nazębny to nie tylko kwestia urody

Pacjentom, którzy zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych z kamieniem na zębach zależy głównie na tym, by ładniej wyglądały. Kwestie estetyczne, choć ważne, nie są jednak najważniejsze. Pozbycie się kamienia nazębnego to przede wszystkim zabieg korzystny dla zdrowia jamy ustnej.

Czym spowodowany jest kamień nazębny?

Pierwszym etapem dla rozwoju kamienia nazębnego jest odkładanie się płytki nazębnej. Dopóki są to złogi miękkie, wszystko jest OK, ale w momencie kiedy niedokładnie ją usuwamy, wapnieje, i staje się twarda, tworząc kamień nazębny. Proces przebiega szybciej u pacjentów, którzy uskarżają się na suchość w jamie ustnej oraz u tych, którzy cierpią na cukrzycę.

Do czego może prowadzić?

Kamień nazębny może być przyczynkiem do rozwoju próchnicy, a także chorób przyzębia i innych dolegliwości jamy ustnej.

Profilaktyka i leczenie

Żeby nie dopuścić do rozwoju kamienia nazębnego, należy dokładnie i regularnie szczotkować zęby (o technikach szczotkowania piszemy tu) oraz dodatkowo używać nici dentystycznych. Należy również regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne, w których dentysta raz do roku przeprowadza zabieg usuwania kamienia za pomocą skalerów ultradźwiękowych, po czym piaskuje i poleruje zęby. Dzięki temu są gładkie i piękne, a kamień nie pojawi się ponownie zbyt szybko.


Na zabieg usuwania kamienia nazębnego zapraszamy do naszych gabinetów w Wołominie i Pruszkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *