Jakimi plombami wypełnić ubytki?

Ubytki są zmorą każdego człowieka. Kiedy się pojawiają, najlepszym sposobem, żeby się z nimi uporać są wypełnienia, zwane plombami. Gabinety stomatologiczne dysponują wieloma ich rodzajami, a dobranie odpowiednich jest kwestią indywidualnych potrzeb i warunków finansowych. Jakie są rodzaje wypełnień? Które wybrać? O tym dowiesz się z niniejszego materiału.


Czym dentyści wypełniają zęby?

W powszechnym wykorzystaniu są cztery rodzaje wypełnień. Należą do nich: 


1. Amalgamaty

Uznawane są już za plomby starej generacji i powoli odchodzą do lamusa. Spotkać można się z opiniami, że plomby amalgamatowe są toksyczne. Co prawda w ich składzie znajduje się rtęć, ale nie jest ona wchłaniana przez organizm lub jest w minimalnym, niezagrażającym zdrowiu stopniu. Plomby z amalgamatu są trwałe pod warunkiem, że zostaną założone dobrze przez wprawionego dentystę. Należą do materiałów najtańszych.


2. Kompozyty

Są dość powszechnie wykorzystywane. Od amalgamatów odróżnia je kolor – amalgamaty są srebrne (przez co mało estetyczne), zaś kompozyty dentysta dobiera według naturalnego koloru zębów. Kompozyty są trwałe, wytrzymają nawet do 15 lat. Koszt: ok. 150-1500 złotych.


3. Glasjonomery

Najlepiej sprawdzają się w przypadku "mleczaków". Cechuje je mniejsza trwałość niż w przypadku kompozytów, ale mają właściwość uwalniania jonów fluorkowych, które chronią przed próchnicą. Kosztują od 80 do 500 złotych.


4. Kompomery/giomery

Są to mieszanki dwóch wyżej wymienionych materiałów. Są plastyczne i solidne. Podobnie jak glasjonomery, świetnie sprawdzają się w wypełnianiu mleczaków. Mniej estetyczne od kompozytów. Koszt: od 150 do 400 złotych.

Szybki kontakt