Jakie zabiegi stomatologiczne zafunduje Ci NFZ?

Prywatne wizyty u stomatologa kosztują – to wiedzą raczej wszyscy. Wielu Polaków nie stać na ich usługi, dlatego decydują się na wizytę w przychodni NFZ. Jakie zabiegi są przezeń refundowane, a za jakie będziesz musiał jednak zapłacić?


Lista usług refundowanych


1. Leczenia kanałowe 

Refundacja nie obejmuje jednak wszystkich zębów – za darmo wyleczysz zęby od trójki do trójki, za pozostałe trzeba będzie już zapłacić. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i po porodzie, które mogą leczyć wszystkie zęby za darmo.


2. Założenie plomby

Leczenie próchnicy jest bezpłatne, ale liczyć się trzeba z tym, że plomby, z wyjątkiem tych zakładanych na zębach przednich od trójki do trójki, będą amalgamatowe, co oznacza, że z czasem będą ciemnieć.


3. Rentgen

Prześwietlenie zęba jest refundowane przez NFZ, są jednak pewne ograniczenia – na koszt NFZ można go dokonać tylko 2 razy w roku.


4. Ekstrakcja

Jeśli dla zęba nie ma już ratunku, wyrwiesz go w gabinecie stomatologicznym zupełnie za darmo.


5. Leczenie paradontozy

W ramach leczenia paradontozy, NFZ zrefunduje Ci odtworzenie dziąseł, a także większość zabiegów mikrochirurgicznych.


6. Usuwanie kamienia nazębnego

Każdemu pacjentowi raz w roku przysługuje zabieg usuwania kamienia nazębnego, ale bez polerowania i paskowania – za te trzeba już zapłacić.


7. Proteza

Wykonanie i założenie protezy w gabinecie stomatologicznym za darmo przysługuje raz na 5 lat, niezależnie od tego czy wymieniana jest w części czy w całości. W następnym artykule przedstawimy Ci zabiegi stomatologiczne, których dokonać można tylko odpłatnie.

Szybki kontakt