Jak uporać się z halitozą?

Halitoza jest wstydliwym problemem, który wielu ludziom spędza sen z powiek. Przejawia się w nieświeżym oddechu, który może utrudnić codzienne funkcjonowanie psychospołeczne. Jak zwalczyć ten problem? Podpowiadamy poniżej.


Po pierwsze: dentysta

Wiadomym jest, że po zjedzeniu czosnku czy cebuli oddech ma charakterystyczny zapach, który nie powinien być powodem do zmartwień. Sytuacja zmienia się, gdy nieprzyjemny oddech utrzymuje się przez dłuższy czas i nic nie jest w stanie go zniwelować. Wówczas najlepiej, jeśli udamy się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta fachowo oceni co może być przyczyną takiego stanu. W większości przypadków jest to namnożenie się szczepu bakterii, w tym beztlenowych, które wywoływać mogą nieprzyjemny oddech. Powodem może być również niewłaściwe mycie zębów (o technikach poprawnego szczotkowania pisaliśmy tu). Niewykluczone, że halitoza jest skutkiem ubocznym suchości w ustach wywołanej paleniem papierosów, radioterapią czy schorzeniem ślinianek. Może się również okazać, że to kwestia ubytków lub stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia, owrzodzenia lub grzybica. Dentysta zdiagnozuje problem i zastosuje środki zaradcze.


Warto wiedzieć!

Nieprzyjemny zapach z ust może być indywidualną skłonnością człowieka kiedy cechuje go niskie ph w ustach. Czy można z tym cokolwiek zrobić? Bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie higieny jamy ustnej – nie tylko w kwestii technik szczotkowania, ale również stosowania odpowiednich środków, np. Eludrilu i Corsodylu z roztworem z chlorcheksydyny lub tabletek z cynkiem o działaniu bakteriobójczym.

Szybki kontakt