Jak rozwija się próchnica?

W ostatnim artykule przedstawiliśmy Ci kilka faktów na temat próchnicy, które nie wszystkim są znane. Dziś kontynuujemy temat – chcemy opowiedzieć Ci o fazach rozwoju próchnicy. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda Ci się szybko zareagować w razie, gdybyś jakieś symptomy zauważył u siebie. A wówczas... im szybciej zajrzysz do gabinetu, tym lepiej!


Faza pierwsza: biała plamka

Na zębie pojawia się biała plamka, która zaczyna powoli ciemnieć. Jeśli w porę dostrzeżesz tę zmianę, masz dużą szansę na wyleczenie zęba bez konieczności borowania.


Faza druga: dziura

Na tym etapie borowania nie da się już ominąć – bakterie zdążyły już uszkodzić tkanki w głębi zęba, czego efektem jest powstała dziura.


Faza trzecia: boli!

Tej fazy nie sposób nie zauważyć. Nie ignoruj bólu! Im szybciej udasz się do dentysty, tym większe szanse na uratowanie zęba! Czeka Cię leczenie kanałowe – zawsze to jednak lepsze niż ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba, które wydarzyć się może, jeśli nie odwiedzisz gabinetu.


Faza czwarta: martwica miazgi

Ząb przestaje boleć, więc czujesz się już spokojny? O nie! Nie myśl, że masz to z głowy. Bakterie z martwej miazgi przenoszą się na sąsiednie tkanki, a nawet na cały organizm. Wkrótce twarz puchnie, ból pojawia się znowu i wtedy... wyrwanie zęba może się okazać nieuniknione.


Nie dopuść do tego! Odwiedź nasz gabinet stomatologiczny w Pruszkowie lub Wołominie zanim próchnica rozprzestrzeni się na dobre! Pomożemy Ci się z nią uporać – skutecznie i bezboleśnie, zapraszamy!

Szybki kontakt