Guma do żucia – pomoc w walce o zdrowe zęby

Żucia gumy sprzyja zdrowiu zębów

Dentyści coraz częściej zachęcają swoich pacjentów do tego, by po posiłkach żuli gumę, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie mają możliwości umycia zębów. Guma do żucia może bowiem skutecznie pomagać w chronieniu zębów przed rozwojem próchnicy. Ale to nie jedyna korzyść, która płynie z żucia. Jak wyliczyli Brytyjczycy, tylko dzięki gumie do żucia można by zaoszczędzić na kosztach leczenia zębów wiele milionów euro.


Guma do żucia a koszty leczenia stomatologicznego


Wyniki badań „Health Economics Study” opublikowanych w British Dental Journal dowodzą, że regularne żucie gumy bez cukru mogłoby przynieść milionowe oszczędności. Podczas badań sprawdzano, jak koszty leczenia stomatologicznego zmieniłyby się, gdyby wszyscy 12-latkowie w Wielkiej Brytanii żuli gumę bez cukru po posiłkach. Okazuje się, że oszczędności mogłyby osiągnąć nawet 3,3 miliona euro rocznie w przypadku jednej gumy dziennie, 3,9 miliona w przypadku dwóch, a 9,8 miliona euro w przypadku żucia trzech bezcukrowych gum dziennie. Ta analiza kosztowa daje nam do zrozumienia, w jak dużym stopniu taki prosty nawyk jak sięganie po gumę bez cukru może wpłynąć na poprawę zdrowia naszej jamy ustnej.


Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej także zalecają żucie gumy po posiłku, podkreślając, że jest to pomocnicza forma zapobiegania próchnicy. Podstawowe zasady dbania o jamę ustną wciąż są jednak niezmienne – codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne wizyty u dentysty to kwestie, o których pod żadnym pozorem nie wolno nam zapominać.


Pruszków, Wołomin – dentysta, kontrole, leczenie, porady


Pamiętaj, że jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod dbania o zęby, zawsze możesz zapytać o poradę swojego dentystę. W naszych gabinetach – czy to w Pruszkowie, czy w Wołominie – chętnie udzielimy Ci praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się co robić, by zachować piękny i zdrowy uśmiech. Zapraszamy!

Szybki kontakt