Gdy łaskoczą Cię zęby...

Czy zęby mogą łaskotać? Jak się okazuje: TAK! I to raczej nie jest to powód do śmiechu! Ów symptom może świadczyć o dość poważnych stanach chorobowych. Jakich? Dowiesz się o nich z dalszej części artykułu.


Większość pacjentów ignoruje objaw swędzenia czy łaskotania zębów/dziąseł. Głównie przez wzgląd na jego nietypowość. Warto jednak reagować na takie sytuacje i bezzwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. W przeciwnym razie dolegliwość może się rozwinąć i powodować choroby przyzębia objawiające się krwawieniem dziąseł, obrzękami tkanki miękkiej, podrażnieniami i bólem. 


Co powoduje swędzenie zębów? Często wywołane to jest uczuleniem na składnik pasty do zębów (najczęściej uczulają mięta pieprzowa lub mentol), alergią pokarmową lub zgrzytaniem zębów (o bruksizmie pisaliśmy tutaj). 


Jak zwalczyć swędzenie? Dentyści zalecają, by sięgnąć do przyczyny – jeśli powodem jest zgrzytanie zębów, warto popracować nad technikami pomagającymi opanować stres, w przypadku innych przyczyn – lepiej skonsultować się z dentystą. Doraźnie, by uporać się z bólem, zalecane jest ssanie lodu lub częste płukanie jamy ustnej.


Nie męcz się jednak zbyt długo – w trosce o swoje samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie zębów, zajrzyj do naszego gabinetu, a pomożemy rozszyfrować przyczynę swędzenia i problem wyeliminować! Zapraszamy do Pruszkowa i Wołomina!

Szybki kontakt