Gabinet stomatologiczny – jak powinien wyglądać?

Gabinet stomatologiczny nie jest miejscem, które kojarzy się nam wyjątkowo pozytywnie. Budzi w nas raczej lęk niźli entuzjazm. Jednak odpowiednio zaaranżowany – z zachowaniem określonych wymogów, może być całkiem przyjaznym miejscem.


Jakie są wymogi dotyczące gabinetów stomatologicznych?


Gabinet stomatologiczny powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 15 metrów kwadratowych. W tej przestrzeni około 2 metrów kwadratowych powinna zajmować poczekalnia, zaś pozostałe 13 metrów to obszar, który może zostać zagospodarowany na jednofotelowy gabinet. Nie trzeba dodawać, że powinien on być wyposażony w umywalkę wraz ze środkami dezynfekującymi, w której dentysta będzie mógł dokonać zabiegów higienicznych. W przypadku, gdy używa on sprzętów wielorazowego użytku, w gabinecie znaleźć się również powinien zlewozmywak oraz urządzenia sterylizujące. Zgodnie z zaleceniem ministerstwa zdrowia, gabinet stomatologiczny nie powinien być ulokowany w kondygnacjach poniżej parteru.


Dodatkowe udogodnienia – czy są ważne?

Pacjenci z reguły nie przepadają za gabinetami stomatologicznymi, jednak są takie, do których zapewne kiedyś wrócą i są takie, którego progu nigdy już nie przestąpią. Kryteria, które przesądzą o kategoryzacji danego gabinetu mogą być związane z wyglądem pomieszczenia i zastosowaniem dodatkowych udogodnień. Zaczynając od koloru pomieszczeń – spokojne, stonowane barwy ścian mogą wpłynąć kojąco na pacjenta, wygodny fotel pozwoli zredukować dyskomfort leczenia, a rozpylenie przyjemnych lawendowych aromatów zneutralizuje przykro kojarzące się zapachy środków stosowanych przez dentystów. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być również zapewnienie pacjentom relaksującej muzyki. W naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie zadbaliśmy o to, by nasi pacjenci czuli się jak najlepiej. Zapraszamy!

Szybki kontakt