Epidemia próchnicy wśród dzieci

W tym roku przeprowadzono już trzecią edycję programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W ramach programu ponad 10,5 tysięcy dziecięcych uśmiechów zostało zbadanych pod kątem obecności próchnicy.


Jakie są efekty?

75% dzieci ma próchnicę Okazuje się, że ok. trzy czwarte wszystkich dzieci między 6 a 9 rokiem życia ma problem z próchnicą. Przebadano ok. 10,5 tysięcy dzieci z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. Dla wielu dzieci była to pierwsza interwencja stomatologiczna. Statystycznie rzecz ujmując na jedno dziecko przypada trzy chore zęby, a co czwarte dziecko nie wie jak dobrze myć zęby (o technikach szczotkowania piszemy tu).


Dlaczego tak jest?

Eksperci twierdzą, że statystyki z badań są zatrważające. Ocenia się, że problem ze złym stanem uzębienia dzieci tkwi przede wszystkim w zaniedbaniach rodziców i nikłej edukacji. Konieczne jest zwiększanie świadomości w obszarze problemów jamy ustnej już od najmłodszych lat – konieczne jest u zaangażowanie rodziców jak również placówek szkolnych. Oprócz nauczenia dziecka jak prawidłowo szczotkować zęby oraz jak często to robić, warto również zaszczepić w nim nawyk wizyt kontrolnych u dentyty, które odbywać powinny się co najmniej co pół roku. 


Wszystkich dorosłych i dzieci zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie. Tu w przyjemnej i przyjaznej atmosferze odbędziesz wizyty kontrolne, a także dokonasz wszelkich zabiegów mających na celu uzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu.

Szybki kontakt