E-papierosy niezdrowe dla zębów?

Badania nad wpływem palenia e-papierosów na zdrowie jamy ustnej trwają od niedawna, gdyż popularność tej formy palenia znacznie wzrosła dopiero w ostatnich latach. Para, którą wdychają palacze e-papierosów, zawiera wiele substancji poza samą nikotyną. Są to między innymi:

  • ołów,
  • formaldehyd,
  • glikol propylenowy,
  • nitrozaminy.


Mimo że osoby, które wybrały tę formę palenia, nie wdychają rakotwórczych substancji smolistych, które znajdują się w tradycyjnych papierosach, to wciąż nie można wykluczyć negatywnych skutków zdrowotnych "elektronicznego palenia". Dotychczas potwierdzono, że e-palacze narażeni są na próchnicę oraz choroby przyzębia.


Niedobór witaminy C


Sama nikotyna, niezależnie od sposobu jej przyjmowania, powoduje niedobory witaminy C w organizmie. Te z kolei prowadzą do zwiększonej kruchliwości szkliwa, przez co zęby stają się bardziej podatne na powstawanie próchnicy.


Choroby przyzębia


Prowadzone dotychczas badania wskazują też, że zmiana mikrośrodowiska jamy ustnej w wyniku palenia może prowadzić do chorób przyzębia. Te z kolei powodują przedwczesną utratę uzębienia.


Długofalowe działanie e-papierosów


Nie są znane długofalowe skutki palenia e-papierosów, gdyż badania nad tą kwestia prowadzone są dopiero od niedawna. Nie można jednak wykluczyć, że ta alternatywa dla zwykłych papierosów również jest niezwykle szkodliwa. Badania będą kontynuowane, jednakże osoby, które mają na uwadze swoje zdrowie, powinny wziąć pod rozwagę wszystkie wnioski, które do tej pory z nich wynikają. Wszelkich informacji na temat odpowiedniego dbania o zęby udzieli każdy dentysta. Po porady zapraszamy też do naszych gabinetów w Pruszkowie i Wołominie.

Szybki kontakt