Dbanie o zdrowie zębów podczas ciąży

Ciąża a leczenie stomatologiczne

Ciąża wiąże się niekiedy z niemałymi problemami stomatologicznymi. 

Narastają one tym bardziej, że wiele kobiet zaniedbuje zdrowie swojej jamy ustnej, skupiając się na regularnych wizytach u lekarza, który prowadzi ich ciążę. 

Warto jednak, by wiedziały o tym, jak zmieniona gospodarka hormonalna w ich ciele wpływa na zęby i jak o nie dbać w tym okresie.


Hormony a zdrowie dziąseł


Hormony powodują między innymi zwiększone ryzyko powstania stanu zapalnego dziąseł. Efektem jest ich krwawienie, nadwrażliwość i ból. Dlatego też w okresie ciąży należy szczególną uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej, by dokładnie pozbywać się bakterii, zwłaszcza z okolic dziąseł, i w ten sposób zapobiec powstawaniu płytki nazębnej.


Dentysta a ciąża


Mitem jest pogląd, że podczas ciąży nie można leczyć zębów. Wręcz przeciwnie, powinno się wtedy o nie szczególnie zadbać, gdyż zaniedbanie może skutkować ich przedwczesnym wypadaniem i innymi długotrwałymi problemami. Leczenie stomatologiczne podczas pierwszego oraz pod koniec trzeciego trymestru ciąży jest zwykle odradzane przez dentystów. Warto zatem wyleczyć zęby między czwartym a szóstym miesiącem lub po prostu jeszcze przed zajściem w planowaną ciążę. Jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne, jak na przykład laserowe wybielanie zębów, należy poczekać z nimi do końca ciąży, by maksymalnie zadbać o zdrowie własne i dziecka.


Leczenie stomatologiczne w ciąży – Pruszków i Wołomin


Bardzo ważne jest, by poinformować swojego dentystę o ciąży i razem z nim zaplanować leczenie zębów. Dzięki temu odbędzie się ono w bezpieczny sposób. Stomatolog z pewnością udzieli też wszelkich porad na temat tego, jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej w tym czasie. Zachęcamy do odwiedzenia naszych gabinetów – zapraszamy do Wołomina i Prószkowa.


Szybki kontakt