Czym się różni lakowanie od lakierowania?

dentysta Pruszków WołominW profilaktyce stomatologicznej wykorzystuje się różne metody oczyszczania zębów. Należą do nich również lakowanie i lakierowanie. Na czym polegają i czym się między sobą różnią?


Profilaktyka jest ważna!

Do gabinetu stomatologicznego zaglądamy przeważnie wtedy kiedy zaczyna nas boleć ząb, a to duży błąd! Wielu chorobom zębów i jamy ustnej można zapobiec chodząc na regularne wizyty i poddając się zabiegom profilaktycznym. O dwóch tego rodzaju zabiegach, często ze sobą mylonych, przeczytasz dalej.


Lakowanie a lakierowanie

Lakowanie jest zabiegiem przeznaczonym w głównej mierze dla dzieci w wieku od 5 do 7 roku życia i dotyczy przede wszystkim zębów trzonowych (w uzasadnionych przypadkach przedtrzonowych). Na czym polega? Dentysta najpierw czyszczą zęby pacjenta specjalną szczoteczką i pastą, po czym odizolowuje ząb od śliny i aplikuje lak szczelinowy, czemu towarzyszy naświetlanie lampą stomatologiczną. Celem lakowania jest wypełnienie bruzd zębów trzonowych.


Jeśli chodzi o lakierowanie – zabiegu dokonuje się zarówno na zębach dzieci jak i dorosłych. W ramach lakierowania dentysta pokrywa powierzchnię zębów powłoką preparatu zawierającego fluor. Zabieg ten nie zabezpiecza bruzd, ale wpływa na wzmocnienie i utwardzenie szkliwa czyniąc je bardziej odpornym na bakterie wywołujące próchnicę.


Na zabiegi profilaktyczne serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie. Profesjonalna obsługa i najwyższa troska o Twoje zęby!

Szybki kontakt