Aktualności

Czym jest suchy zębodół?

W wielu przypadkach, w których dokonano usunięcia zęba, podczas gojenia nie występują powikłania. Nie znaczy to jednak, że w ogóle ich nie ma. Coś takiego wykazuje od 1 do 5% pacjentów i jest zwane suchym zębodołem, czyli innymi słowy ów dolegliwość to ból, po dokonaniu ekstrakcji, do którego dochodzi średnio po 2 lub 3 dniach od wykonania zabiegu.
Bolesne objawy występują, kiedy nie ma skrzepu w zębodole. Możliwe jest, że w ogóle nie powstanie, albo ulegnie dezintegracji, bądź zostanie całkowicie wypłukany.

Jakie są przyczyny i objawy suchego zębodołu?

Jeśli chodzi o tą dolegliwość, może na nią wpływać wiele różnych sytuacji, takie jak np. brak utrzymywania higieny w jamie ustnej przez pacjenta, choroba przyzębia, czy chociażby podrażniony skrzep. Badania pokazują również, że suchy zębodół występuje dziesięć razy częściej po chirurgicznym wyrywaniu zęba, niż po tym niechirurgicznym i zwykle cierpią na tym zęby trzecie trzonowe.
Warto zwrócić też uwagę na występowanie objawów. Zaczynają się zwykle od uczucia dyskomfortu  w miejscu usuniętego zęba, który przeobraża się w silny, rwący ból, który może promieniować w kierunku ucha, oka, skroni, czy nawet czoła. Dodatkowo może wystąpić także nadmiar produkowanej śliny, powiększenie węzłów chłonnych, ogólne osłabienie i gorączka.

Leczenie suchego zębodołu – Pruszków i Wołmin

W przypadku wystawienia diagnozy suchego zębodołu, należy bezzwłocznie podjąć leczenie. Jeśli zostanie to zlekceważone, istnieje duża szansa na powstanie powikłań. Z tej okazji, zachęcamy was gorąco do odwiedzenia naszych gabinetów w Pruszkowie i Wołminie. Pomóż własnym zębom, nie pozwól, by cierpiały – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *