Czy "ósemki" trzeba wyrywać?

Zdjęcie pantomograficzne pokazuje układ zębów

Ósemki to zęby, które zwykle wyżynają się dużo później niż pozostałe. U niektórych osób pojawiają się nawet po 40. roku życia, u części wcześniej, u innych nigdy. Nazywane są "zębami mądrości" właśnie dlatego, że pojawiają się już w dorosłym życiu, a nie tak jak pozostałe – w dzieciństwie. Bardzo często zęby te są usuwane u stomatologa. Czy jednak koniecznie należy to zrobić? A może tylko w niektórych przypadkach zabieg ten jest niezbędny?


Ósemka nie zawsze szkodliwa


Podstawą do oceny, czy ósemka może zagrażać zdrowiu pacjenta, jest zdjęcie pantomograficzne, które pokazuje układ zębów. Dzięki temu można określić, czy położenie zębów w dziąśle jest prawidłowe czy przekrzywione. W przypadku nieprawidłowego ósemka powinna zostać usunięta nawet jeśli nie zaczęła się jeszcze wyżynać. Mogłaby bowiem naruszyć układ pozostałych zębów. W przypadku prawidłowego położenia nie ma jednak podstaw do tego, by "profilaktycznie" pozbywać się ósemki. Niektórzy pacjenci mimo to decydują się na ekstrakcję w obawie przed możliwością wystąpienia stanu zapalnego, gdy ząb zacznie przebijać powierzchnię dziąsła. Sytuacje takie należą do rzadkości, jednak w razie wątpliwości warto zapytać dentystę o profesjonalną poradę w tej sprawie.


Wyrywanie ósemek – jak wygląda zabieg?


Zabieg wyrywania ósemek przeprowadzany jest przez dentystę ze specjalnością w zakresie chirurgii stomatologicznej. Pacjentowi podawane jest znieczulenie, dzięki któremu podczas zabiegu nie odczuwa bólu. Istnieją różne procedury w zależności od tego, na jakim etapie wzrostu jest ząb. Po jego usunięciu na dziąśle zakładane są szwy, które zdejmuje się zwykle po 7 dniach. W tym czasie pacjent musi być ostrożny, by nie naruszyć rany. Zalecane są płukanki z szałwii lub ze wskazanych przez dentystę preparatów medycznych, które przyspieszają gojenie i łagodzą ból.


Pruszków, Wołomin – chirurgia stomatologiczna dla każdego


Masz pytania dotyczące ósemek? Zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami – w naszych gabinetach w Wołominie oraz w Pruszkowie pracują także dentyści-chirurdzy, którzy rozwieją Twoje wątpliwości i profesjonalnie zadbają o zdrowie Twoich zębów. Zapraszamy.

Szybki kontakt