Bez kategorii

Czy pradawni ludzie mieli próchnicę?

Dziś do naszego artykułu wkradnie się odrobinę historii. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad uzębieniem pradawnych ludzi? Kiedy pojawiła się próchnica i co było przyczyną jej rozprzestrzenienia się?

Człowiek pojawił się ok. 7 mln lat temu. Przez kilka pierwszych milionów lat żywił się tym, czym obdarzyła go natura lub co sam z niej wziął: mowa tu o zbieranych owocach, upolowanej zwierzynie, itp. Problem chorych zębów raczej go wówczas nie dotyczył. Stąd też wśród wielu współczesnych pomysł odwzorowania diety z okresu paleolitu, co sprzyjać miałoby zdrowiu jamy ustnej.

Co się zmieniło, że nagle problemy z zębami zaczęły trapić ludzkość? Niektórzy przyczyny doszukują się w ziarnach pszenicy, zawierających skrobię. Pojawienie się ich w diecie naszych przodków dało zielone światło dla rozwoju rolnictwa oraz, niestety, dla rozwoju próchnicy.Skrobia jest bowiem jej odwiecznym sprzymierzeńcem. I to właśnie za jej sprawą ok. 9 tysięcy lat p.n.e. ludzkość otworzyła sobie drogę do próchnicy.

Największe rozpowszechnienie próchnicy nastąpiło w XVIII wieku kiedy to nastąpiło zmechanizowanie produkcji mąki, przez co stała się tania i dostępna również dla biednych.

Nie pomógł wynalazek szczoteczki do zębów w XIX wieku, nie pomaga instytucja dentysty i duża liczba gabinetów stomatologicznych. Półki w supermarketach uginają się pod ciężarem cukrowych przekąsek, a skrobia w różnej postaci stała się niemal nieodłącznym składnikiem naszej diety. Diety, której nie lubią nasze zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *