Bez kategorii

Co jeść, by mieć czystsze zęby?

Na naszej stronie pisaliśmy już o tym jak szczotkować zęby, by cieszyć się ich zdrowym i pięknym wyglądem. Wspominaliśmy również o korzyściach płynących z nitkowania. Dziś natomiast poruszymy temat tego w jaki sposób możemy pomóc naszym zębom stosując odpowiednią dietę.


Jak jedzenie wpływa na nasze zęby?

Rodzaj spożywanego przez nas pokarmu jest bardzo istotny w procesie dbania o zdrowie zębów. Jedzenie może powodować powstawanie flory bakteryjnej, kamienia nazębnego, a także różnego rodzaju stanów zapalnych. Jedzenie może nam również pomóc w czyszczeniu zębów. Jak? Określone produkty dzięki swojej chropowatej strukturze potrafią zetrzeć z zębów osad, a zawarte w nich enzymy zdolne są wyregulować poziom kwasów w jamie ustnej. Można rzec, że produkty te pełnią funkcję naturalnych szczoteczek do zębów. Jakie to są na przykład produkty?

Co jeść, by zęby były czystsze i zdrowsze?

Produkty, które pomagają w szczotkowaniu zębów znajdują się głównie wśród warzyw i owoców. Poniżej prezentujemy przykładową ich listę – niezbędnik dla każdej osoby, która troszczy się o swój uśmiech:

1. Truskawki 

2. Kalafior 

3. Ogórek, 

4. Ananas, 

5. Zielona fasola szparagowa, 

6. Jabłka,

7. Groszek cukrowy,

8. Seler naciowy,

Warto też spożywać produkty bogatę w witaminę C (spowalniającą starzenie się zębów) oraz witaminę A (zwiększa produkcję śliny, minimalizuje ryzyko powstania płytki nazebnej i nieświeżego oddechu).

Spożywanie wyżej wymienionych produktów NIE ZASTĄPI jednak szczotkowania zębów. Koniecznym jest zachowanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Te ostatnie możliwe są np. w naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *