Ciąża a zapalenie dziąseł

Wizyty u dentysty w ciąży

O problemach ze zdrowiem zębów, z którymi zmagają się panie w ciąży, wiemy chyba wszyscy. 


Naukowcy jednak próbują dotrzeć do źródeł tych problemów. 


Wiedza na ich temat może sprawić, że  łatwiej będzie je zrozumieć i wyeliminować.


Ciąża a choroby przyzębia – co wpływa na ich powstanie?


Zgodnie ze statystykami zaprezentowanymi podczas konferencji International Association for Dental Research, od 40% nawet do 80% kobiet w ciąży cierpi na zapalenie dziąseł, czyli najczęściej spotykaną u ciężarnych kobiet chorób przyzębia. Naukowcy z University of Alabama w Birmingham postanowili sprawdzić, jakie czynniki mogą wpływać na wystąpienie tej choroby. Podczas organizowanej w Korei konferencji przedstawili wyniki swoich badań. Okazało się, że na rozwój choroby nie ma wpływu ani wiek ciąży (przebadano bowiem kobiety w ciąży od 8 do 24 tygodnia i nie zauważono wśród nich znaczących różnic pomiędzy częstotliwością występowania choroby), ani przynależność rasowa ciężarnej (i wynikające z niej różnice generyczne).


Jednakże czynnikiem, który ma w tej kwestii duże znaczenie, okazał się wiek kobiet. Z badań wynikło, że wśród młodszych kobiet zapalenie dziąseł występowało w bardziej zaawansowanej formie niż wśród starszych. Jest to dość zaskakująca obserwacja, gdyż z reguły choroby przyzębia nasilają się wraz z wiekiem pacjenta.


Zadbaj o siebie uważniej niż zwykle


W okresie ciąży zarówno higiena, jak i odwiedzanie stomatologa są kwestiami niezwykle ważnymi. Zmieniona gospodarka hormonalna w dużym stopniu pogarsza stan zdrowia zębów. Problemu tego nie można bagatelizować – warto uzyskać na ten temat możliwie jak najwięcej informacji i podjąć kroki, dzięki którym konsekwencje będą jak najmniej dotkliwe dla przyszłej mamy.


Dentysta w Pruszkowie i w Wołominie zaprasza


Zarówno panie w ciąży, jak i pozostałe pacjentki zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu w Pruszkowie lub gabinetu w Wołominie. Nasi dentyści nie tylko dokonają przeglądu zębów i podejmą ewentualne leczenie, ale także udzielą wszelkich istotnych dla pacjenta informacji. Serdecznie zapraszamy.

Szybki kontakt