Chore zęby – chore ciało

Zęby a zdrowie całego organizmu

Dbanie o zdrowie zębów to podstawa codziennej higieny z wielu powodów. 


Choroby takie jak próchnica i paradontoza są bolesne, uciążliwe, niszczą piękno uśmiechu i sprawiają ból. Ale nie tylko. Wszelkie choroby jamy ustnej mają też wpływ na zdrowie i kondycję całego naszego ciała. 


Naukowcy po raz kolejny tego dowiedli, znajdując związek pomiędzy chorobami przyzębia a rakiem płuc.


Choroby przyzębia i próchnica a zdrowie całego ciała


Badania nad tym związkiem prowadzone były w Chinach na szeroką skalę (objęto nim ponad 321 tysięcy osób). Jak czytamy w Journal of Periodontology, wnioski z badania są jednoznaczne: ludzie chorujący na paradontozę mają o 1,24 raza większą szansę zachorowania na raka płuc. Przyczyną są prawdopodobnie bakterie, które występują w jamie ustnej i wpływają na rozwój komórek rakowych w płucach. Lekarze twierdzą też, że wyleczenie paradontozy może skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, dlatego nakłaniają wszystkie osoby z tą przypadłością do podjęcia leczenia w gabinecie stomatologicznym.


To jedno z wielu powiązań zdrowia zębów ze zdrowiem całego organizmu. Wcześniej udowodniono też, że choroby przyzębia wpływają na powstawanie cukrzycy oraz chorób kardiologicznych. Wiadomo także, że bakterie próchnicowe zatruwają nasz organizm i mogą bardzo negatywnie wpływać na układ krwionośny, układ pokarmowy, układ kostny czy mięśnie.


Zdrowe zęby są więc podstawą zdrowia całego organizmu. Warto pamiętać o tym fakcie i regularnie odwiedzać stomatologa oraz na co dzień odpowiednio dbać o higienę i właściwą dietę.


Pruszków, Wołomin – zgłoś się do stomatologa


Jeśli powyższy tekst przekonał Cię do tego, że pora zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, zadzwoń do nas już teraz i zarezerwuj termin. Zapraszamy do Pruszkowa i Wołomina. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Szybki kontakt