Alkohol szkodzi zębom – prawda czy mit?

Pisaliśmy już na naszej stronie o nawykach, które niszczą zęby. W niniejszym materiale zastanowimy się jaki wpływ na zęby ma picie alkoholu lub stosowanie płynów do jamy ustnej na bazie alkoholu. Zdania są w tym obszarze podzielone: jedni twierdzą, że alkohol zabija bakterie w jamie ustnej, mając nań wręcz zbawienny wpływ, według innych ma działanie niszczące. Kto ma rację? Dowiesz się z poniższego materiału.


Jak to jest z tym alkoholem?

Nie jest nowością, że picie alkoholu w nadmiernych ilościach jest szkodliwe dla zdrowia i może powodować wiele chorobowych skutków ubocznych. Nie inaczej jest w przypadku jamy ustnej – alkohol wysusza jamę ustną poprzez zmniejszenie wydzielania śliny, która stanowi ważną barierę ochronną. Ponadto – alkohol tworzy w jamie ustnej kwaśne środowisko, które jest świetną pożywką dla bakterii i powodować może uszkodzenia szkliwa. Innym zagrożeniem płynącym z picia alkoholu są przebarwienia spowodowane spożywaniem drinków i wina. Wysoki poziom cukru w tych napojach może również powodować próchnicę. Zaleca się zatem unikanie picia zbyt dużych dawek alkoholu, podobnie rzecz się ma w przypadku płynów do płukania ust – badania wykazały, że zawarty w nich acetaldehyd negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej.


Ostatnie badania przeprowadzone przez Council of European Dentists wykazały, że na spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory jamy ustnej, krtani i przełyku, a także zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się paradontozy.

Szybki kontakt