Akcja ekstrakcja!

Nie ma chyba osoby, która nie cierpnie na myśl o wyrwaniu zęba. Nawet największym twardzielom miękną wtedy kolana. Jest to jeden z bardziej bolesnych i nieprzyjemnych zabiegów, którym poddawani jesteśmy na fotelu w gabinecie stomatologicznym. Jak to się odbywa? Więcej na temat ekstrakcji poniżej. 


Ekstrakcja – kiedy?

Przyczyn konieczności wyrywania zębów jest wiele. Dentyści wymieniają między innymi takie jak:

- ciasna jama ustna i konieczność przygotowania jej do zabiegów ortodontycznych, którym przeszkodzić mogą za duże zęby, w związku z czym muszą zostać usunięte, 

– choroba dziąseł - jeśli dziąsła są zainfekowane mogą powodować chwianie się zęba,

- stan zapalny – jeśli jest tak silny, że nawet antybiotyki nie są w stanie go zmniejszyć, dentysta może zadecydować o wyrwaniu zęba.

Czasem wyrwanie zęba zalecane jest również w przypadku: złamania korony w takim miejscu, że odbudowa jest praktycznie niemożliwa, zębów zgorzelinowych, utrudnionego wyrzynania się ósemek, zębów zatrzymanych. 


Przebieg ekstrakcji

Kiedy zapadnie decyzja o ekstrakcji zęba, pacjent może wybrać czy życzy sobie zabieg ze znieczuleniem czy bez niego. Znieczulenie nie gwarantuje jednak zupełnej bezbolesności zabiegu, zwłaszcza jeśli stan zapalny jest ostry. W takich sytuacjach dentysta zaleca zazwyczaj przełożenie ekstrakcji do czasu kiedy stan zapalny ustąpi. Jak przebiega sam proces wyrwania? Składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zwichnięcie zęba, drugi to jego wyrwanie. Żeby załagodzić ból po zabiegu zaleca się:

- przykładanie lodu w obolałe miejsca,

- jedzenie płynnych pokarmów (zup),

- odpoczynek przez ok. 24h,

- mycie zębów z pominięciem miejsca po wyrwanym zębie.


W naszych gabinetach stomatologicznych w Pruszkowie i Wołominie dbamy o komfort pacjentów i stosujemy techniki redukujące ból podczas zabiegu do absolutnego minimum. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Szybki kontakt