4 fakty na temat próchnicy, o których nie miałeś pojęcia

Próchnica – zmora nękająca ludzi na całym świecie od zarania dziejów. Ulubiła sobie zwłaszcza tych, którzy ulubili sobie cukier. Jednak samo spożycie cukru to nie wszystko – kluczowy jest również czas i częstotliwość jego spożycia. Ze stomatologicznego punktu widzenia lepiej jest zjeść całą tabliczkę czekolady za jednym razem niż spożycie jej „na raty”. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o próchnicy?


1. Próchnica w mleczakach jest groźna!

Wydawałoby się, że jeśli zęby mleczne zostają zajęte przez próchnicę, to nic strasznego, bo przecież i tak wypadną. Nic bardziej mylnego! Próchnica może bowiem przejść na rozwijające się pod spodem zęby stałe.


2. Próchnica dotyka również starszych

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że problem próchnicy to głównie problem ludzi młodych. Nie jest to jednak prawdą. Próchnica w takim samym stopniu dotyczy osób młodych jak i starszych – zwłaszcza, że starsi są bardziej narażeni na osteoporozę, a ta nie pozostaje obojętna na zęby.


3. Niektóre leki powodują próchnicę!

Spożywanie niektórych leków może prowadzić do próchnicy – mowa tu o antydepresantach, lekach antyhistaminowych i diuretykach, które zmniejszają produkcję śliny, a co za tym idzie – zmniejszają ochronę przed szkodliwymi bakteriami.


4. Guma z ksylitolem zawsze pod ręką!

Żucie gumy z ksylitolem po posiłku przez ok. 2 minuty jest zbawienne dla naszych zębów, zwłaszcza, jeśli nie mamy możliwości, by zęby umyć. Ksylitol ma działanie bakteriobójcze, zwiększa przyswajanie wapnia i przywraca jamie ustnej właściwe pH.

Szybki kontakt