31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa

Palenie szkodzi zębom - to powie Ci każdy stomatolog

Światowy Dzień Bez Papierosa, który dzisiaj obchodzimy, został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), by zwiększać świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości palenia. 

Do obchodów każdego roku przyłącza się także środowisko stomatologiczne, które podkreśla, że palenie papierosów ma bardzo niekorzystny wpływ także na zdrowie zębów i dziąseł, a także pozostałych części jamy ustnej. Zgodnie z badaniami, palacze trzy razy częściej chorują na różnorodne dolegliwości i choroby jamy ustnej niż osoby niepalące.


Jak palenie wpływa na zęby?

Pierwszą cechą zębów palacza, jaką dostrzegamy, jest oczywiście ich nieestetyczny, żółtawy lub szarawy kolor. Początkowo jest to jedynie nalot nikotynowy, który jednak z czasem przybiera formę trudnych do usunięcia plam. Ponadto palenie przyspiesza tworzenie się płytki nazębnej, co wpływa nie tylko na sam wygląd, ale także i na zdrowie zębów. Gromadzące się na nich bakterie zwiększają ryzyko powstania próchnicy. Żeby stają się też słabsze przez niedobory witaminy C.


Palenie szkodliwe dla dziąseł

Papierosy szkodzą także dziąsłom i zwiększa ryzyko chorób, a także utrudniają leczenie powstałych już schorzeń dziąseł. Przyczyną jest zwiększona ilość bakterii, a także zmniejszona ilość śliny, która ma za zadanie ochraniać tkanki miękkie w jamie ustnej. Efektem są różne dolegliwości - od nadwrażliwości zębów, aż po paradontozę, która jest częstą przyczyną przedwczesnej utraty zębów. Przez palenie pojawiają się także problemy z gojeniem się dziąseł skaleczonych lub uszkodzonych.


Błony śluzowe i język

One także cierpią w wyniku palenia papierosów. Owrzodzenia, podrażnienia, nadżerki – to tylko niektóre reakcje na dym papierosowy.


Wołomin lub Pruszków – odwiedź nasz gabinet stomatologiczny

Dzień Bez Papierosa jest dobą okazją do tego, by zastanowić się nad niekorzystnymi skutkami palenia względem wielu układów i tkanek naszego organizmu. W razie dalszych pytań o wpływ nikotyny na zdrowie jamy ustnej, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem – Wołomin lub Pruszków - gdzie stomatolog udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Szybki kontakt